Sedef Yavuz
by on February 21, 2020
141 views

 

Katilin avukatı: "Ceren Damar 15 Temmuz'u savundu"

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü celsesinde mahkemenin kararını açıklaması beklenirken, sanık Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması tepki topladı.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisiyken, 2 Ocak 2019'da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen Ceren Damar Şenel cinayeti davasının 4'üncü duruşması görüldü. 

Ankara'da Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i odasında tabancayla vurduktan sonra bıçaklayarak öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce "canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verdiği cezada takdir indirimi uygulamadı.

Duruşma öncesi Ceren Damar'ın ailesi, kadın örgütleri ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinden akademisyenler, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada adalet talebi bir kez daha ifade edildi.

SANIK AVUKATI BIÇAK’TAN TEPKİ ÇEKEN SAVUNMA

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın bugünkü celsesinde mahkemenin kararını açıklaması beklenirken, sanık Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması tepki topladı.

Sanık avukat Vahit Bıçak, Ceren Damar Şenel’in ve sanığın telefonunun incelenmediğini belirtti ve “Sanığın telefonun incelenmesine ilişkin rapor bulunmamaktadır. Maktulün cep telefonu hafızası, görüşmeler, fotoğraf arşivine hiçbir şekilde ulaşamamıştır. Sanıkla maktul arasındaki ilişki için bu kayıtlara bakılır. Somut olayımızda iki tarafa da bu yapılmamıştır. Maktulenin telefonu açılırsa ne olacak merak ediyoruz. Devlet sırrı gibi korunuyor” dedi. Bıçak gelen tepkiler üzerine“Karşımızda hukuken katil yoktur sanık vardır” ifadelerini kullandı.

“15 TEMMUZ LEHİNE TWEET ATTI”

Duruşmayı takip eden Dokuz8 Haber muhabiri Esra Tokat’ın aktardıklarına göre; daha önceki duruşmalardaki savunmaları da tepki çeken Bıçak, "Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı" ifadelerini kullandı.

Sanık ile Ceren Damar arasında cinsel bir birliktelik olduğunu iddia eden avukat Bıçak, “Fransızca çalıştıkları bir gün Ceren Damar, Hasan İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmişti. Ancak görüşmeleri devam etmiştir ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır” dedi.

Bıçak savunmasının devamında, "Sanık maktulenin cinsel taleplerine boyun eğmek zorunda kalmıştır. Cinsel saldırı suçunu oluşturuyor. Sanık cinsel saldırı suçunun mağdurudur. İlk cinsel saldırıdan sonra maktule sanığa yaptığı baskıyı artırmıştır. Maktul sanığı tehdit etmiştir. Sanık bu tehditlere boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanık kaçınılmaz tecavüze boyun eğmek zorunda kalmıştır. Sanığın psikolojisi bozulmuş ve tedavi olmak zorunda kalmıştır.

Maktule herkesin kopya çektiği bir sınavda sadece sanık hakkında kopya tutanağı tutulmuştur. O sınavda tutanakta imzası bulunan diğer kadın hedef haline gelmiyor. Bu durum kadın cinayetinden kaynaklanmadığını ortaya koyuyor. Üniversite kopya çekmek suç değil" ifadelerini kullandı.

DAMAR'IN BABASI İLE YAŞANAN TARTIŞMA

BirGün'den Burcu Cansu'nun aktardıklarına göre, sanık Hikmet'in 'beyefendiliğini' savunan Bıçak, "Çocuk okulda yaşadığı taciz tecavüzü ailesine anlatamamış, içine kapanık" dedi.

Bıçak'ın sözleri üzerine Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, "Damat al" dediginde Bıçak, "Siz almışsınız" dedi ve salonda tansiyon yükseldi. Salondan yuhalama sesleri duyuldu. 

Tanık beyanlarına itibar edilmemesini isteyen Bıçak, "Sanığın annesi cinsel tacizi anlatarak 'kesinlikle selam dahi vermemesi gerektiği beyanında bulundum' demiştir. Sanığın dedesi de, 'Bu çocuk bu hareketi nasıl yaptı bende anlamış değilim' beyanında bulunmuştur. Bu beyanlarda sanığı doğruluyor" diye konuştu.

Katılan beyanlarına değişmeyeceğini söyleyen Bıçak, "Bu çocuktan örnek alsınlar" dedi. 

Sanığı maktulün çağırdığını söyleyen Bıçak salondan yükselen "Silahla mi geziyormuş" sorusu üzerine "Herkes silahlı geziyor" dedi.

 

Uygulanan cezada indirime gidilmedi.

CEREN DAMAR'IN BABASINDAN DUYGULANDIRAN PAYLAŞIM

Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in babası Mustafa Damar'ın kararın ardından Twitter'da yaptığı paylaşım yürek burktu.

Damar, "Tanıdığım tanımadığım emeği duası bizimle olan herkese teşekkür ederim. Takatim buraya kadar Ceren'im. Sana sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlamak istiyorum. Mücadele ettim yüzüne bakabileyim diye ama verilen ceza seni geri getirmeye yetmiyor. Senin için canımı vereceğimi unutma #CerenDamar" paylaşımında bulundu.

Posted in: Agenda, Society
Be the first person to like this.